Printer Friendly Version ТРОЈНИ САМИТ У АНКАРИ @ 20 May 2013 01:21 PM

15. мај 2013. године


Србија ће уложити максималне напоре да интензивира регионалну сарадњу, како би регион био политички и економски стабилан, рекао Томислав Николић у Анкари. На Трилатералном самиту Србије, Турске и БиХ закључено да је учињен напредак у политичким односима три државе и треба унапредити економску сарадњу. Председник Николић позвао Турску да не лобира за чланство Косова у међународним организацијама.

 

Председници Србије и Турске и чланови Председништва Босне и Херцеговине сложили су се, на трилатералном самиту у Анкари, да је у протеклих неколико година, учињен напредак у политичким односима три државе и да сада треба ставити акценат на развој економске сарадње.


Данашњем састанку Абдулаха Гула, Томислава Николића и Небојше Радмановића, Бакира Изетбеговића и Жељка Комшића, претходило је потписивање Декларације о економској и трговинској сарадњи три земље.
Председник Николић је поручио да ће Србија уложити максималне напоре да интензивира регионалну сарадњу, како би југоисток Европе био политички и економски стабилан и изразио наду да ће Турска у будућности бити економски присутнија у региону.


По завршетку пленарног састанка, Николић је рекао да тај сусрет има за резултат чвршће политичке односе, и да би још већи акценат требало ставити на економску сарадњу, с обзиром на то да она има највећи утицај на животна питања грађана.


"Србија жели наставак трилатералне сарадње и уверен сам да ће наши сусрети допринети даљем развоју наших односа. Сасвим сам сигуран да одрживи развој Србије није могућ без пријатељских односа у региону и ми ћемо уложити додатне напоре за сарадњу на свим нивоима, како би наша будућност била стабилна и окренута економском напретку", рекао је Николић.


Поздрављајући потписивање Декларације о економској и трговинској сарадњи и Декларације између привредних комора, Николић је истакао да без заједничких наступа привредних субјеката држава проистеклих из бивше Југославије свака од тих држава понаособ тешко може да успешно наступи на иностраним тржиштима.

"Турска нам је партнер помоћу којег можемо да стигнемо на тржишта која нисмо отворили, може да помогне да то учинимо њеним ивестицијама и нашом технологијом, јер имамо изванредно школован кадар", рекао је Николић, истичући да су државе западног Балкана способне за развој и коришћење најсавременијих технологија али да им је потребан капитал.


Сарадња у региону је тиха али је у успону и појачава се из дана у дан, рекао је председник Србије и истакао да грађани могу имати само корист од тога што су лидери три земље успоставили добре личне односе.
Потенцијално плодне области сарадње су у текстилној, аутомобилској, фармацеутској и прехрамбеној индустрији, у пољопривреди, енергетици и производњи намештаја, констатовао је Николић.


И председавајући Председништва БиХ Небојша Радмановић очекује да ће резултат трилатералног самита бити повећање економске размене између три земље. Од првог сусрета пре три године, који су пратиле контраверзе, дошло се до тога да "инстински, као пријатељи, разговарамо о свим отвореним питањима", рекао је он.


Лидери Турске, Србије и БиХ, у декларацији усвојеној на завршетку састанка, поздравили су позитивне помаке у односима три државе.


Трилатерала ће, како се наводи, наставити да ствара стабилан, миран и просперитетан Балкан, а на том путу ће инсистирати на поштовању европских вредности и подржавати дијалог, толеранцију и помирење у својим мултиетничким друштвима.


Лидери су подржали реформске процесе у циљу приближавања европским стандардима, обавезали се на међусобну помоћ и сарадњу у процесу придруживања ЕУ и поздравили препоруку Европске комисије о отварању преговора о придруживању са Србијом.


Подстакнута је сарадња у култури и заштити културног наслеђа, борби против организованог криминала и тероризма и економији. Учесници самита позвали су пословне људе из три државе да интензивирају економску и трговинску сарадњу и покрену заједничке бизнис инцијативе.


У Декларацији се наводи да ће се следећи трилатерални састанак одржати у Сарајеву 2014. године.


Николић: Србија за спровођење Дејтонског споразума.


Говорећи о односима Србије и БиХ, Николић је рекао да, упркос прошлости која је тешко оптеретила обе државе, жели да ти односи буду партнерски и да се снажно развијају, нарочито у области економије.

Србија је, како је рекао, опредељена за развој сарадње на бази добросуседства и залагаће се за њено унапређење, како са Федерацијом, тако и са Републиком Српском, са којом ће наставити продубљује специјалне односе.


У том смислу Србија се, нагласио је Николић, залаже за доследно спровођење Дејтонског споразума и целовиту и суверену Босну и Херцеговину као основ стабилности региона.


"Што се тиче будућности БиХ, сматрамо да о њој треба да одлучују њени грађани, чију вољу спроводе политички лидери, без мешања са стране и са тим у вези, Република Србија ће прихватити сваки постигнути договор три конститутивна народа БиХ", рекао је Николић.


Србија, са друге стране, према Николићевим речима, Турску посматра као веома значајног партнера, са којим се не слаже око свих питања, али са којим жели да унапређује билатералне односе и доприноси стабилности региона.


Турска је, према речима предсдника Србије, направила важан први корак приволевши политичаре из Србије и БиХ да разговарају и сарађују, што је Београд радо прихватио, а да сада акценат у трилатералној сарадњи треба да буде стављен на конкретне економске интересе грађана.


Гул: Односи са БиХ и Србијом од велике важности


Турски председник Абдулах Гул је, на отварању самита, рекао да су лидери балканских земаља показали храброст и одлучност да се суоче са прошлошћу.

"Придајемо велику важност односима са БиХ и Србијом у циљу трајног мира и стабилности на Балкану", рекао је Гул, наводећи да је ове године већ имао конструктивне разговоре са Николићем и БиХ о питањима од регионалног значаја.


Подсећајући на прошлост региона, Гул је рекао да је прошло пуно времена од немилих догађаја из деведесетих и да је, од тада, у региону дошло до значајног напретка и позитивних помака.


Према његовим речима, већина лидера балканских земаља је показала визионарски приступ у суочавању са догађајима из прошлости чиме су отворена врата свести и разумевања окренутих будућности, а не прошлости.
"Србија је у том смислу показала велику храброст, искреност и одлучност", рекао је Гул, изражавајући задовољство због одлучности Србије да се креће у смеру суочавања са догађајима из прошлости.


"Данас ће фокус разговора бити на економској димензији евроатлантских интеграција свих балканских земаља", рекао је Гул, пожелевши добродошлицу председнику Србије и члановима Председништва БиХ.
Председник Николић у поподневним часовима састаје са председавајућим и члановима Председништва БиХ, а затим је одржан и билатерални састанак делегација Србије и Турске.


Николић позвао Турску да не лобира за Косово


Председник Србије Томислав Николић апеловао је на Турску да не заговара код других држава признање независности Косова и да не лобира за чланство Косова у међународним организацијама.

Николић подсетио да је Београд, упркос дубоком неслагању са одлуком Анкаре да међу првима призна незаконито проглашену косовску државу, наставио да тражи начине да српско-турски односи не крену низбрдицом.

Николић је на самиту упознао саговорнике са резултатима дијалога Београда и Приштине и рекао да очекује разумевање и подршку Турске и БиХ у питањима која су важна за Београд.

Николић је позвао Турску да као чланица НАТО-а допринесе да се гаранције које је дао генерални секретар те алијансе поштују.

Извор: Радио-телевизија Србије